xf_ug11, xf_ug13, xf_ug2
532
edits
!Viva Hate! (talk | contribs) No edit summary |
!Viva Hate! (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 4: | Line 4: | ||
| Date = 27 April, 1991 - 11 November, 1991 | | Date = 27 April, 1991 - 11 November, 1991 | ||
| Location = Ireland<br>France<br>Belgium<br>Holland<br>Germany<br>Denmark<br>Scotland<br>United Kingdom<br>United States<br>Canada<br>Japan<br>New Zealand<br>Australia<br> | | Location = Ireland<br>France<br>Belgium<br>Holland<br>Germany<br>Denmark<br>Scotland<br>United Kingdom<br>United States<br>Canada<br>Japan<br>New Zealand<br>Australia<br> | ||
| Opening Act = Would-Be's, Phranc | | Opening Act = Would-Be's, Phranc, Wellington Regional Orchestra, The Johnson Family | ||
}} | }} | ||
Line 41: | Line 41: | ||
! Date || Location || Venue | ! Date || Location || Venue | ||
|- | |- | ||
| 1991-05-30 || San Diego, | | 1991-05-30 || San Diego, California || Sports Arena | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-01 || Costa Mesa, | | 1991-06-01 || Costa Mesa, California || Pacific Amphitheater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-02 || Los Angeles, | | 1991-06-02 || Los Angeles, California || Great Western Forum | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-05 || Las Vegas, | | 1991-06-05 || Las Vegas, Nevada || University Hall | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-07 || Santa Barbara, | | 1991-06-07 || Santa Barbara, California || County Bowl | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-08 || Berkeley, | | 1991-06-08 || Berkeley, California || Greek Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-09 || Sacramento, | | 1991-06-09 || Sacramento, California || Californian Exposition Amphitheater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-11 || Phoenix, | | 1991-06-11 || Phoenix, Arizona || Compton Terrace | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-13 || Salt Lake City, | | 1991-06-13 || Salt Lake City, Utah || Park West | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-15 || Denver, | | 1991-06-15 || Denver, Colorado || Paramount Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-17 || Dallas, | | 1991-06-17 || Dallas, Texas || Starplex | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-18 || Austin, | | 1991-06-18 || Austin, Texas || Coliseum | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-19 || Houston, | | 1991-06-19 || Houston, Texas || Southern Star Amphitheater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-21 || Atlanta, | | 1991-06-21 || Atlanta, Georgia || Fox Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-22 || Nashville, | | 1991-06-22 || Nashville, Tennessee || Starwood | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-25 || Chicago, | | 1991-06-25 || Chicago, Illinois || World Music Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-26 || Detroit, | | 1991-06-26 || Detroit, Michigan || Meadowbrook | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-27 || Cincinnati, | | 1991-06-27 || Cincinnati, Ohio || Riverbend Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-28 || Cleveland, | | 1991-06-28 || Cleveland, Ohio || Nautica | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-30 || Pittsburgh, | | 1991-06-30 || Pittsburgh, Pennsylvania || Tower Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-03 || Mansfield, | | 1991-07-03 || Mansfield, Massachusetts || Greatwoods Performing Arts Center | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-05 || Toronto, | | 1991-07-05 || Toronto, Ontario, Canada || Kingswood Music Theatre | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-07 || Philadelphia, | | 1991-07-07 || Philadelphia, Pennsylvania || Tower Theater | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-08 || Baltimore, | | 1991-07-08 || Baltimore, Maryland || Merriweather | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-10 || Long Island, | | 1991-07-10 || Long Island, New York || Jones Beach | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-11 || Holmdel, | | 1991-07-11 || Holmdel, New JerseyJ || Garden State Arts Center | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-13 || New York, | | 1991-07-13 || New York, New York || Madison Square Garden | ||
|} | |||
==First UK Leg== | |||
{| class="gigtable sortable wikitable" | |||
! Date || Location || Venue | |||
|- | |||
| 1991-07-20 || London, England || Wembley Arena | |||
|- | |||
| 1991-07-21 || London, England || Brixton Academy | |||
|- | |||
| 1991-07-22 || Brighton, England || The Dome | |||
|- | |||
| 1991-07-24 || Liverpool, England || Empire | |||
|- | |||
| 1991-07-25 || Doncaster, England || The Dome | |||
|- | |||
| 1991-07-26 || Blackburn, England || King George's Hall | |||
|- | |||
| 1991-07-28 || Glasgow, Scotland || Royal Concert Hall | |||
|- | |||
|} | |||
==Japan/Australia/New Zealand Leg== | |||
{| class="gigtable sortable wikitable" | |||
! Date || Location || Venue | |||
|- | |||
| 1991-08-27 || Fukuoka, Japan || The Sun Palace | |||
|- | |||
| 1991-08-28 || Osaka, Japan || Castle Hall | |||
|- | |||
| 1991-09-01 || Nagoya, Japan || Century Hall | |||
|- | |||
| 1991-09-02 || Tokyo, Japan || Budokan | |||
|- | |||
| 1991-09-03 || Yokohama, Japan || Yokohama Arena | |||
|- | |||
| 1991-09-07 || Wellington, New Zealand || St. James Theatre | |||
|- | |||
| 1991-09-08 || Auckland, New Zealand || Logan Campbell Centre | |||
|- | |||
| 1991-09-11 || Brisbane, Australia || Festival Hall | |||
|- | |||
|} | |||
==Second UK Leg== | |||
{| class="gigtable sortable wikitable" | |||
! Date || Location || Venue | |||
|- | |||
| 1991-09-29 || Dublin, Ireland || Point Depot | |||
|- | |||
| 1991-10-01 || Hanley, England || Victoria Hall | |||
|- | |||
| 1991-10-03 || Kilburn, England || National Hall | |||
|- | |||
| 1991-10-04 || London, England || Hammersmith Odeon | |||
|- | |||
| 1991-10-06 || Bournemouth, England || International Centre | |||
|- | |||
| 1991-10-07 || Gloucester, England || Leisure Centre | |||
|- | |||
| 1991-10-08 || Leicester, England || DeMontfort Hall | |||
|} | |||
==Second US/Canada Leg== | |||
{| class="gigtable sortable wikitable" | |||
! Date || Location || Venue | |||
|- | |||
| 1991-10-28 || Vancouver, Canada || PNE Coliseum | |||
|- | |||
| 1991-10-29 || Seattle, Washington || Paramount Theater | |||
|- | |||
| 1991-10-31 || Mountain View, California || Shoreline Amphitheater | |||
|- | |||
| 1991-11-01 || Westwood, California || UCLA Pauley Pavilion | |||
|- | |||
| 1991-11-02 || San Diego, California || Starlight Bowl | |||
|- | |||
| 1991-11-04 || Santa Monica, California || Civic Auditorium | |||
|- | |||
| 1991-11-07 || Minneapolis, Minnesota || U. Of M.'s Northrop Audit. | |||
|- | |||
| 1991-11-08 || Illinois, Chicago || Aragon Ballroom | |||
|- | |||
| 1991-11-09 || Ann Arbor, Michigan || Michigan Theater | |||
|- | |||
| 1991-11-11 || Long Island, New York || Nassau Coliseum | |||
|} | |} | ||