10,961
edits
(Add Nov. cancellations (from https://weheartmusic.typepad.com/blog/morrissey-canceled-dates.html)) |
|||
Line 34: | Line 34: | ||
| 1991-05-15 || Dundee, Scotland || Caird Hall || [[Dundee,_Scotland_1991-05-15_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-05-15 || Dundee, Scotland || Caird Hall || [[Dundee,_Scotland_1991-05-15_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
|- | |- | ||
| <strike>1991-05-16</strike> || Glasgow, Scotland || Royal Concert Hall || [[Glasgow,_Scotland_1991-05-16_(Morrissey_concert) | | | <strike>1991-05-16</strike> || Glasgow, Scotland || Royal Concert Hall || [[Glasgow,_Scotland_1991-05-16_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | ||
|} | |} | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| 1991-06-17 || Dallas, Texas || Starplex || [[ Dallas,_Texas_1991-06-17_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-06-17 || Dallas, Texas || Starplex || [[ Dallas,_Texas_1991-06-17_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
|- | |- | ||
| <strike>1991-06-18</strike> || Austin, Texas || Coliseum || [[ Austin,_Texas_1991-06-18_(Morrissey_concert) | | | <strike>1991-06-18</strike> || Austin, Texas || Coliseum || [[ Austin,_Texas_1991-06-18_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-19 || Houston, Texas || Southern Star Amphitheater || [[ Houston,_Texas_1991-06-19_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-06-19 || Houston, Texas || Southern Star Amphitheater || [[ Houston,_Texas_1991-06-19_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
Line 70: | Line 70: | ||
| 1991-06-21 || Atlanta, Georgia || Fox Theater || [[ Atlanta,_Georgia_1991-06-21_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-06-21 || Atlanta, Georgia || Fox Theater || [[ Atlanta,_Georgia_1991-06-21_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
|- | |- | ||
| <strike>1991-06-22</strike> || Nashville, Tennessee || Starwood || [[ Nashville,_Tennessee_1991-06-22_(Morrissey_concert) | | | <strike>1991-06-22</strike> || Nashville, Tennessee || Starwood || [[ Nashville,_Tennessee_1991-06-22_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | ||
|- | |- | ||
| 1991-06-25 || Chicago, Illinois || World Music Theater || [[ Chicago,_Illinois_1991-06-25_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-06-25 || Chicago, Illinois || World Music Theater || [[ Chicago,_Illinois_1991-06-25_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
Line 80: | Line 80: | ||
| 1991-06-28 || Cleveland, Ohio || Nautica || [[ Cleveland,_Ohio_1991-06-28_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-06-28 || Cleveland, Ohio || Nautica || [[ Cleveland,_Ohio_1991-06-28_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
|- | |- | ||
| <strike>1991-06-30</strike> || Pittsburgh, Pennsylvania || Tower Theater || [[ Pittsburgh,_Pennsylvania_1991-06-30_(Morrissey_concert) | | | <strike>1991-06-30</strike> || Pittsburgh, Pennsylvania || Tower Theater || [[ Pittsburgh,_Pennsylvania_1991-06-30_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | ||
|- | |- | ||
| 1991-07-03 || Mansfield, Massachusetts || Greatwoods Performing Arts Center || [[ Mansfield,_Massachusetts_1991-07-03_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-07-03 || Mansfield, Massachusetts || Greatwoods Performing Arts Center || [[ Mansfield,_Massachusetts_1991-07-03_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
Line 182: | Line 182: | ||
|- | |- | ||
| 1991-11-11 || Long Island, New York || Nassau Coliseum || [[ Long Island,_New York_1991-11-11_(Morrissey_concert) | Info]] | | 1991-11-11 || Long Island, New York || Nassau Coliseum || [[ Long Island,_New York_1991-11-11_(Morrissey_concert) | Info]] | ||
|- | |||
| <strike>1991-11-12</strike> || Worcester, Massachusetts || Worcester Centrum || [[ Worcester, Massachusetts_1991-11-12_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-13</strike> || Albany, New York || Venue not announced || [[ Albany, New York_1991-11-13_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-15</strike> || New York City, New York || Palace Theater || [[ New York City, New York_1991-11-15_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-16</strike> || Philadelphia, Pennsylvania || Spectrum || [[ Philadelphia, Pennsylvania_1991-11-16_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-17</strike> || Washington, DC || Patriot Center || [[ Washington, DC_1991-11-17_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-19</strike> || Williamsburg, Virginia || College of William & Mary || [[ Williamsburg, Virginia_1991-11-19_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-20</strike> || Chapel Hill, North Carolina || Dean Smith Center || [[ Chapel Hill, North Carolina_1991-11-20_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-22</strike> || Birmingham, Alabama || Alabama Theatre || [[ Birmingham, Alabama_1991-11-22_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-23</strike> || New Orleans, Louisiana || University of New Orleans || [[ New Orleans, Louisiana_1991-11-23_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-25</strike> || Lakeland, Florida || Lakeland Civic Center || [[ Lakeland, Florida_1991-11-25_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|- | |||
| <strike>1991-11-26</strike> || Miami, Florida || Venue not announced || [[ Miami, Florida_1991-11-26_(Morrissey_concert) | Cancelled]] | |||
|} | |} | ||
edits